Finanse dla Ciebie

Kody EAN i ich rola w firmach

Do czego potrzebne są kody EAN?

kody kreskowe

Kody kreskowe w działalności gospodarczej

Sprzedawanie produktów oznacza różne działania dodatkowe. Producent musi mieć na uwadze kody kreskowe. Każdy rodzaj produktu ma swój własny unikalny kod EAN. Zawiera on informacje o kraju pochodzenia, producencie i o produkcje. Kody EAN tworzone są poprzez wygenerowanie.

Czym są kody EAN i jakie są ich rodzaje?

Kod EAN to najważniejszy i unikalny identyfikator produktu. To kod kreskowy, w którym zakodowany jest Globalny Numer Jednostki Handlowej. W skrócie to numer GTIN. Zawiera on informacje o produkcie np. o kraju pochodzenia. Organizacja GS1 jest jedynym podmiotem, który może przyznawać numer. Kod GS1 w Polsce to EAN 13 albo EAN 8. W pierwszym kodzie trzy pierwsze cyfry oznaczają kraj pochodzenia lub region gospodarczy producenta. Polskie produkty mają numer 590. Dalej są informacje o producencie i o produkcie np. kategorii, pojemności. Jeśli produkt jest mały, stosuje się kod 8-cyfrowy.

Dlaczego produkt powinien mieć kod kreskowy?

Nie jest konieczne, by produkt miał numer EAN. W praktyce jednak generowanie kodów kreskowych bywa niezbędne, a producenci, ewentualnie dystrybutorzy, się na to decydują. Numerów EAN dla produktów wymagają sieci handlowe. Są też wymagane w niektórych systemach sprzedaży online. W sprzedaży internetowej ważne jest, że kody ułatwiają identyfikację towaru i pomagają w zyskaniu dobrej pozycji w Google. Gdy produkty mają kody EAN, producent ma więcej możliwości ich sprzedaży. Jest to więc bardzo dobre dla biznesu. Dla sklepów takie oznaczenia są bardzo wygodne i ułatwiają sprzedaż. Pomagają także w ryzach utrzymać gospodarkę magazynową, co z pewnością ułatwia prowadzenie ksiąg rachunkowych. Trzeba jedynie zeskanować kod kreskowy z towaru. Gdy w sklepie sprzedawane są duże ilości towarów, ma to bardzo duże znaczenie. Jednak i mniejsze sklepy cenią taką możliwość. W bazie danych są informacje o produkcie, a na paragonie pojawiają się najważniejsze informacje i cena. Kody EAN ułatwiają także logistykę i magazynowanie. Firma musi być zarejestrowana w systemie GS1, jeśli chce korzystać z takich oznaczeń swoich produktów. Po rejestracji możliwe jest tworzenie kodu kreskowego. Generowany jest jego numer. Producent wybiera, czy ma to być EAN 13, czy inny identyfikator.

kody kreskowekody EANkod GS1generowanie kodów kreskowychprowadzenie ksiąg rachunkowychtworzenie kodu kreskowego

Powiązane wpisy

Księgowość spółki z o.o.

Księgowość spółki z o.o. - powierz profesjonalistom

Prawnicy Malbork - wsparcie w finansach

Prawnicy Malbork doradzają także w sprawach finansów.